Connect with us

6 Nations

2019/20 Season Fixtures & Results

2019/20 Season Fixtures.

Published

on

Photo by Harry Trump/Getty Images

Gallagher Premiership

Round 1

Fri 18 Oct Bristol 43-16 Bath

Sat 19 Oct Exeter 22-19 Harlequins

Sat 19 Oct Sale 16-18 Gloucester

Sat 19 Oct Saracens 25-27 Northampton

Sat 19 Oct Worcester 24-16 Leicester

Sun 20 Oct Wasps 26-29 London Irish

Round 2

Fri 25 Oct Bath 13-10 Exeter

Sat 26 Oct Northampton 35-16 Worcester

Sat 26 Oct Gloucester 25-9 Wasps

Sat 26 Oct Harlequins 22-17 Bristol

Sat 26 Oct London Irish 7-41 Sale

Sun 27 Oct Leicester 10-24 Saracens

Round 3

Fri 1 Nov Northampton v Harlequins (7.45pm, BT Sport)

Fri 1 Nov Bristol v Sale (7.45pm)

Sat 2 Nov Leicester v Gloucester (3pm, BT Sport)

Sat 2 Nov Saracens v London Irish (3pm)

Sat 2 Nov Wasps v Bath (3pm)

Sun 3 Nov Worcester v Exeter (3pm, BT Sport)

Round 4

Fri 8 Nov Sale v Wasps (7.45pm, BT Sport)

Sat 9 Nov Bath v Northampton (3pm)

Sat 9 Nov Gloucester v Saracens (3pm, BT Sport)

Sat 9 Nov Harlequins v Worcester (3pm)

Sun 10 Nov London Irish v Leicester (2.30pm)

Sun 10 Nov Exeter v Bristol (3pm, BT Sport)

Round 5

Fri 29 Nov Bath v Saracens (7.45pm, BT Sport)

Sat 30 Nov Exeter v Wasps (3pm)

Sat 30 Nov Northampton v Leicester (3pm, BT Sport)

Sat 30 Nov Worcester v Sale (3pm)

Sun 1 Dec Bristol v London Irish (3pm)

Sun 1 Dec Harlequins v Gloucester (3pm, BT Sport)

Round 6

Fri 20 Dec Gloucester v Worcester (7.45pm, BT Sport)

Sat 21 Dec Leicester v Exeter (3pm, BT Sport)

Sat 21 Dec Sale v Northampton (3pm)

Sat 21 Dec Saracens v Bristol (3pm)

Sat 21 Dec Wasps v Harlequins (3pm)

Sun 22 Dec London Irish v Bath (3pm, BT Sport)

Round 7

Fri 27 Dec Bristol v Wasps (7.45pm, BT Sport)

Sat 28 Dec Northampton v Gloucester (2pm, BT Sport)

Sat 28 Dec Bath v Sale (3pm)

Sat 28 Dec Worcester v London Irish (3pm)

Sat 28 Dec Harlequins v Leicester (4.30pm, Twickenham Stadium, BT Sport)

Sun 29 Dec Exeter v Saracens (3pm, BT Sport)

Round 8

Fri 3 Jan Sale v Harlequins (7.45pm, BT Sport)

Sat 4 Jan Gloucester v Bath (3pm, BT Sport)

Sat 4 Jan Leicester v Bristol (3pm)

Sat 4 Jan Saracens v Worcester (3pm)

Sun 5 Jan London Irish v Exeter (2.30pm)

Sun 5 Jan Wasps v Northampton (3pm, BT Sport)

Round 9

24-26 Jan Bath v Leicester

24-26 Jan Bristol v Gloucester

24-26 Jan Exeter v Sale

24-26 Jan Harlequins v Saracens

24-26 Jan Northampton v London Irish

24-26 Jan Worcester v Wasps

Round 10

14-16 Feb Gloucester v Exeter

14-16 Feb Harlequins v London Irish

14-16 Feb Leicester v Wasps

14-16 Feb Northampton v Bristol

14-16 Feb Saracens v Sale

14-16 Feb Worcester v Bath

Round 11

21-23 Feb Bath v Harlequins

21-23 Feb Bristol v Worcester

21-23 Feb Exeter v Northampton

21-23 Feb London Irish v Gloucester

21-23 Feb Sale v Leicester

21-23 Feb Wasps v Saracens

Round 12

28 Feb-1 Mar Bath v Bristol

28 Feb-1 Mar Gloucester v Sale

28 Feb-1 Mar Harlequins v Exeter

28 Feb-1 Mar Leicester v Worcester

28 Feb-1 Mar London Irish v Wasps

28 Feb-1 Mar Northampton v Saracens

Round 13

6-8 Mar Bristol v Harlequins

6-8 Mar Exeter v Bath

6-8 Mar Sale v London Irish

6-8 Mar Saracens v Leicester

6-8 Mar Wasps v Gloucester

6-8 Mar Worcester v Northampton

Round 14

20-22 Mar Bath v London Irish

20-22 Mar Bristol v Saracens

20-22 Mar Exeter v Leicester

20-22 Mar Harlequins v Sale

20-22 Mar Northampton v Wasps

20-22 Mar Worcester v Gloucester

Round 15

27-29 Mar Gloucester v Bristol

27-29 Mar Leicester v Bath

27-29 Mar London Irish v Northampton

27-29 Mar Sale v Exeter

27-29 Mar Saracens v Harlequins (Tottenham Hotspur Stadium)

27-29 Mar Wasps v Worcester

Round 16

10-12 Apr Bristol v Exeter

10-12 Apr Leicester v London Irish

10-12 Apr Northampton v Bath

10-12 Apr Saracens v Gloucester

10-12 Apr Wasps v Sale

10-12 Apr Worcester v Harlequins

Round 17

17-19 Apr Bath v Wasps

17-19 Apr Exeter v Worcester

17-19 Apr Gloucester v Leicester

17-19 Apr Harlequins v Northampton

17-19 Apr London Irish v Saracens

17-19 Apr Sale v Bristol

Round 18

24-26 Apr Gloucester v London Irish

24-26 Apr Harlequins v Bath

24-26 Apr Leicester v Sale

24-26 Apr Northampton v Exeter

24-26 Apr Saracens v Wasps

24-26 Apr Worcester v Bristol

Round 19

8-10 May Bath v Worcester

8-10 May Bristol v Northampton

8-10 May Exeter v Gloucester

8-10 May London Irish v Harlequins

8-10 May Sale v Saracens

8-10 May Wasps v Leicester

Round 20

15-17 May Gloucester v Harlequins

15-17 May Leicester v Northampton

15-17 May London Irish v Worcester

15-17 May Sale v Bath

15-17 May Saracens v Exeter

15-17 May Wasps v Bristol

Round 21

29-31 May Bath v Gloucester

29-31 May Bristol v Leicester

29-31 May Exeter v London Irish

29-31 May Harlequins v Wasps

29-31 May Northampton v Sale

29-31 May Worcester v Saracens

Round 22

Sat 6 Jun Gloucester v Northampton

Sat 6 Jun Leicester v Harlequins

Sat 6 Jun London Irish v Bristol

Sat 6 Jun Sale v Worcester

Sat 6 Jun Saracens v Bath

Sat 6 Jun Wasps v Exeter

Semi-finals

12-13 June

Final

Sat 20 Jun (Twickenham Stadium)

Guinness PRO14

Round 1

Fri 27 Sep Cheetahs 48-14 Glasgow

Fri 27 Sep Ulster 38-14 Ospreys

Sat 28 Sep Munster 39-9 Dragons

Sat 28 Sep Southern Kings 27-31 Cardiff Blues

Sat 28 Sep Scarlets 18-10 Connacht

Sat 28 Sep Benetton 27-32 Leinster

Sat 28 Sep Edinburgh 50-15 Zebre

Round 2

Fri 4 Oct Glasgow 21-25 Scarlets

Fri 4 Oct Leinster 53-5 Ospreys

Sat 5 Oct Southern Kings 20-31 Munster

Sat 5 Oct Cardiff Blues 11-19 Edinburgh

Sat 5 Oct Zebre 28-52 Dragons

Sat 5 Oct Cheetahs 63-26 Ulster

Sat 5 Oct Connacht 41-5 Benetton

Round 3

Fri 11 Oct Dragons 14-38 Connacht

Fri 11 Oct Leinster 40-14 Edinburgh

Sat 12 Oct Scarlets 54-10 Zebre

Sat 12 Oct Southern Kings 17-42 Ulster

Sat 12 Oct Cheetahs 40-16 Munster

Sat 12 Oct Glasgow 17-13 Cardiff Blues

Sat 12 Oct Ospreys 24-20 Benetton

Round 4

Fri 25 Oct Munster v Ospreys (7.35pm)

Fri 25 Oct Ulster v Cardiff Blues (7.35pm)

Sat 26 Oct Dragons v Glasgow (3pm)

Sat 26 Oct Benetton v Southern Kings (4pm)

Sat 26 Oct Connacht v Cheetahs (5.15pm)

Sat 26 Oct Zebre v Leinster (6.15pm)

Sat 26 Oct Edinburgh v Scarlets (7.35pm)

Round 5

Fri 1 Nov Glasgow v Southern Kings (7.35pm)

Fri 1 Nov Leinster v Dragons (7.35pm)

Fri 1 Nov Ulster v Zebre (7.35pm)

Sat 2 Nov Scarlets v Cheetahs (3pm)

Sat 2 Nov Ospreys v Connacht (5.15pm)

Sat 2 Nov Benetton v Edinburgh (6.15pm)

Sat 2 Nov Cardiff Blues v Munster (7.35pm)

Round 6

Fri 8 Nov Connacht v Leinster (7.35pm)

Fri 8 Nov Edinburgh v Dragons (7.35pm)

Sat 9 Nov Ospreys v Southern Kings (3pm)

Sat 9 Nov Zebre v Glasgow (4pm)

Sat 9 Nov Cardiff Blues v Cheetahs (5.15pm)

Sat 9 Nov Munster v Ulster (5.15pm)

Sat 9 Nov Scarlets v Benetton (7.35pm)

Round 7

Fri 29 Nov Munster v Edinburgh (7.35pm)

Fri 29 Nov Ulster v Scarlets (7.35pm)

Sat 30 Nov Benetton v Cardiff Blues (4pm)

Sat 30 Nov Connacht v Southern Kings (5.15pm)

Sat 30 Nov Dragons v Zebre (5.15pm)

Sat 30 Nov Glasgow v Leinster (7.35pm)

Sat 30 Nov Ospreys v Cheetahs (7.35pm)

Round 8

Fri 20 Dec Leinster v Ulster (7.35pm)

Sat 21 Dec Zebre v Benetton (4pm)

Sat 21 Dec Connacht v Munster (5.15pm)

Sat 21 Dec Dragons v Scarlets (5.15pm)

Sat 21 Dec Glasgow v Edinburgh (5.45pm)

Sat 21 Dec Ospreys v Cardiff Blues (7.35pm)

Round 9

Thu 26 Dec Cardiff Blues v Dragons (3pm)

Thu 26 Dec Scarlets v Ospreys (5.15pm)

Fri 27 Dec Ulster v Connacht (7.35pm)

Sat 28 Dec Benetton v Zebre (2pm)

Sat 28 Dec Edinburgh v Glasgow (3pm)

Sat 28 Dec Munster v Leinster (6pm)

Round 10

Fri 3 Jan Cardiff Blues v Scarlets (7.35pm)

Fri 3 Jan Ulster v Munster (7.35pm)

Sat 4 Jan Benetton v Glasgow (2pm)

Sat 4 Jan Dragons v Ospreys (3pm)

Sat 4 Jan Zebre v Cheetahs (4pm)

Sat 4 Jan Leinster v Connacht (5.30pm)

Sat 4 Jan Edinburgh v Southern Kings (7.45pm)

Round 8

Sat 25 Jan Southern Kings v Cheetahs (kick-off tbc)

Round 9

Sat 1 Feb Cheetahs v Southern Kings (kick-off tbc)

Round 11

Fri 14 Feb Glasgow v Zebre (7.35pm)

Fri 14 Feb Munster v Southern Kings (7.35pm)

Sat 15 Feb Leinster v Cheetahs (2.30pm)

Sat 15 Feb Scarlets v Edinburgh (3pm)

Sat 15 Feb Ospreys v Ulster (5.15pm)

Sat 15 Feb Connacht v Cardiff Blues (7.35pm)

Sat 15 Feb Dragons v Benetton (7.35pm)

Round 12

Fri 21 Feb Edinburgh v Connacht (7.35pm)

Fri 21 Feb Ospreys v Leinster (7.35pm)

Fri 21 Feb Zebre v Munster (8.35pm)

Sat 22 Feb Glasgow v Dragons (7.35pm)

Sat 22 Feb Ulster v Cheetahs (7.35pm)

Sun 23 Feb Cardiff Blues v Benetton (5.15pm)

Sun 23 Feb Scarlets v Southern Kings (5.15pm)

Round 13

Fri 28 Feb Edinburgh v Cardiff Blues (7.35pm)

Fri 28 Feb Leinster v Glasgow (7.35pm)

Sat 29 Feb Zebre v Ospreys (2pm)

Sat 29 Feb Benetton v Ulster (4pm)

Sat 29 Feb Munster v Scarlets (5pm)

Sat 29 Feb Dragons v Cheetahs (5.15pm)

Sun 1 Mar Southern Kings v Connacht (3pm)

Round 14

Fri 20 Mar Connacht v Scarlets (7.35pm)

Fri 20 Mar Ulster v Dragons (7.35pm)

Sat 21 Mar Cardiff Blues v Zebre (3pm)

Sat 21 Mar Southern Kings v Edinburgh (3pm)

Sat 21 Mar Cheetahs v Leinster (5pm)

Sat 21 Mar Ospreys v Glasgow (5.15pm)

Sat 21 Mar Benetton v Munster (6.15pm)

Round 15

Fri 27 Mar Southern Kings v Leinster (7.15pm)

Fri 27 Mar Glasgow v Ulster (7.35pm)

Fri 27 Mar Munster v Benetton (7.35pm)

Sat 28 Mar Scarlets v Dragons (3pm)

Sat 28 Mar Cheetahs v Edinburgh (5pm)

Sat 28 Mar Cardiff Blues v Ospreys (5.15pm)

Sat 28 Mar Zebre v Connacht (6.15pm)

Round 16

Fri 10 Apr Connacht v Glasgow (7.35pm)

Fri 10 Apr Edinburgh v Benetton (7.35pm)

Sat 11 Apr Munster v Cardiff Blues (3pm)

Sat 11 Apr Southern Kings v Scarlets (4pm)

Sat 11 Apr Leinster v Zebre (5.15pm)

Sat 11 Apr Cheetahs v Ospreys (6.15pm)

Sat 11 Apr Dragons v Ulster (7.35pm)

Round 17

Fri 17 Apr Glasgow v Cheetahs (7.35pm)

Fri 17 Apr Benetton v Connacht (8.05pm)

Sat 18 Apr Ospreys v Dragons (3pm, Principality Stadium)

Sat 18 Apr Zebre v Southern Kings (4pm)

Sat 18 Apr Scarlets v Cardiff Blues (5.15pm, Principality Stadium)

Sat 18 Apr Leinster v Munster (5.30pm)

Sat 18 Apr Ulster v Edinburgh (7.45pm)

Round 18

Fri 24 Apr Benetton v Scarlets (7.05pm)

Fri 24 Apr Dragons v Leinster (7.35pm)

Fri 24 Apr Edinburgh v Ospreys (7.35pm)

Sat 25 Apr Cheetahs v Zebre (4pm)

Sat 25 Apr Munster v Glasgow (5.15pm)

Sat 25 Apr Cardiff Blues v Southern Kings (7.35pm)

Sat 25 Apr Connacht v Ulster (7.35pm)

Round 19

Fri 8 May Cardiff Blues v Connacht (7.35pm)

Fri 8 May Ulster v Glasgow (7.35pm)

Sat 9 May Cheetahs v Dragons (2pm)

Sat 9 May Cheetahs v Zebre (4pm)

Sat 9 May Ospreys v Zebre (5.15pm)

Sat 9 May Edinburgh v Munster (5.30pm)

Sat 9 May Scarlets v Leinster (7.45pm)

Round 20

Fri 15 May Glasgow v Ospreys (7.35pm)

Fri 15 May Leinster v Cardiff Blues (7.35pm)

Sat 16 May Southern Kings v Dragons (4pm)

Sat 16 May Zebre v Ulster (4pm)

Sat 16 May Scarlets v Munster (5.15pm)

Sat 16 May Cheetahs v Benetton (6.15pm)

Sat 16 May Connacht v Edinburgh (7.35pm)

Round 21

Fri 29 May Benetton v Zebre (kick-off tbc)

Fri 29 May Dragons v Cardiff Blues (kick-off tbc)

Fri 29 May Edinburgh v Glasgow (kick-off tbc)

Fri 29 May Southern Kings v Cheetahs (kick-off tbc)

Fri 29 May Munster v Connacht (kick-off tbc)

Fri 29 May Ospreys v Scarlets (kick-off tbc)

Fri 29 May Ulster v Leinster (kick-off tbc)

Play-offs and semi-finals

Dates to be confirmed.

Final

Sat 20 June, Cardiff City Stadium

Six Nations Fixtures 2020
Kick-off times are in GMT.

Round 1

Sat 1 February, Wales v Italy, Principality Stadium, BBC, 2.15pm
Sat 1 February, Ireland v Scotland, Aviva Stadium, ITV, 4.45pm
Sun 2 February, France v England, BBC, 3pm

Round 2

Sat 8 February, Ireland v Wales, Aviva Stadium, ITV, 2.15pm
Sat 8 February, Scotland v England, BT Murrayfield, BBC, 4.45pm
Sun 9 February, France v Italy, BBC, 3pm

Round 3

Sat 22 February, Italy v Scotland, ITV, 2.15pm
Sat 22 February, Wales v France, Principality Stadium, BBC, 4.45pm
Sun 23 February, England v Ireland, Twickenham, ITV, 3pm

Round 4

Sat 7 March, Ireland v Italy, Aviva Stadium, ITV, 2.15pm
Sat 7 March, England v Wales, Twickenham, ITV, 4.45pm
Sun 8 March, Scotland v France, BT Murrayfield, BBC, 3pm

Round 5

Sat 14 March, Wales v Scotland, Principality Stadium, BBC, 2.15pm
Sat 14 March, Italy v England, ITV, 4.45pm
Sat 14 March, France v Ireland, BBC, 8pm

6 Nations

Wales & France name side for 6 Nations restart

Published

on

Photo by Jean Catuffe/Getty Images)

Wales head coach Wayne Pivac has named his first squad in seven months as Wales kick off their Autumn campaign in Paris against France on Saturday (KO 21.10 local, ITV4 & S4C).

Captain Alun Wyn Jones will level the world record of test appearances when he makes his 148th international appearance (including 9 British & Irish Lions test caps). Jones will pack down alongside Cory Hill who makes his first start for his country since February 2019.
Rhys Carre, Ryan Elias and Samson Lee comprise the front-row with Aaron Wainwright, Justin Tipuric and Taulupe Faletau featuring in the back-row.

Rhys Webb and Dan Biggar are named at half-back with Nick Tompkins partnering the returning Jonathan Davies in midfield. Josh Adams, George North and Leigh Halfpenny make up the back-three.
Wales head coach Wayne Pivac said:


“The players are excited, it has been a long time, we can’t wait for Saturday.
“We have six matches this autumn and the game against France helps us get back into our stride international rugby-wise. We have picked an experienced side and are up against a good French team so we want to start this autumn well and get on the front foot for the Guinness Six Nations fixture against Scotland.


“We have talked already about how fortunate we are to be going about our work on a daily basis. A lot of people can’t do that and certainly within our organisation there are a lot of people not back at work.

From our point of view this Saturday is an opportunity to prepare for this tournament and for Scotland, but two, to put some smiles on faces and put on a good performance and make the nation proud.
On Alun Wyn Jones equalling the world record for test caps, Pivac said:

“It is a fabulous achievement. He epitomises what a great rugby player is all about. He is a true professional on and off the field and a gentleman of the game. On the field he leads by example and you can’t ask more of your captain and we are very privileged here in Wales to have him.

”Uncapped duo Sam Parry and Louis Rees-Zammit are both named on the bench for the test at Stade de France. Nicky Smith, Dillon Lewis, Seb Davies and James Davies complete the forward replacements with Gareth Davies and Rhys Patchell joining Rees-Zammit as the back-line cover.

France have also named their team.

Continue Reading

6 Nations

Scarlets provide updates on Williams & Owens

Published

on

(Photo by ANDREAS SOLARO/AFP/Getty Images)

Liam Williams has recovered from a foot injury that has prevented him playing for the Scarlets so far this season. He has been released from the Wales squad to train with the Scarlets ahead of Friday’s Guinness PRO14 clash with Benetton.

Ken Owens has undergone surgery on the shoulder injury he sustained against Glasgow and it is expected he will be unavailable for three to four months.

Josh Macleod has started his rehabilitation for a hamstring injury sustained against Glasgow. He will be targeting a return to play in December.

Scarlets also confirmed that Sam Lousi has been banned for a period of four weeks as a result of his red card in the Guinness PRO14 clash with Glasgow Warriors.

Lousi was shown a red card by referee Frank Murphy (IRFU) under Law 9.13 – a Player must not tackle an opponent early, late, or dangerously. Dangerous tackling includes, but is not limited to, tackling, or attempting to tackle an opponent above the line of the shoulder even if the tackle starts below the line of the shoulders.

The disciplinary hearing was handled by Roddy Dunlop (Scotland) and it was accepted that the player’s actions warranted a red card for foul play. The incident was deemed a mid-range offence, which carries a six-week suspension.

Due to the player’s previous disciplinary record (red card for punching incident, February 2020) the judicial officer could not offer full mitigation therefore, resulting in a four-week suspension.

Lousi is free to resume playing from midnight on November 9, 2020

Continue Reading

6 Nations

Scotland name squad for Autumn Internationals

Published

on

(Photo by Dan Mullan/Getty Images)

Scotland Head Coach Gregor Townsend has named a 40-man squad for the forthcoming autumn international matches, which include the conclusion of the 2020 Guinness Six Nations and newly launched Autumn Nations Cup.

Scotland Head Coach Gregor Townsend has named a 40-man squad for the forthcoming autumn international matches, which include the conclusion of the 2020 Guinness Six Nations and newly launched Autumn Nations Cup.

The squad features three uncapped players in Glasgow Warriors prop Oli Kebble, Edinburgh winger Duhan van der Merwe and Harlequins scrum-half, Scott Steele. In the 23 forwards there are five players who did not feature in the 2020 Guinness Six Nations earlier in the year, with Glasgow Warriors trio Richie Gray (lock), Rob Harley (back-row/lock) and Kebble selected alongside London Irish flanker Blair Cowan, who won his last Scotland cap in 2016 and earns his first call up under Townsend. Scarlets’ Blade Thompson (back-row) also re-joins the squad having last featured at Rugby World Cup 2019.

In the 17 backs selected there are returns for Harlequins centre James Lang, who last featured in the national side during the summer of 2018, as well as Glasgow Warriors centre Nick Grigg and Edinburgh winger Damien Hoyland, alongside squad debutants van der Merwe and scrum-half Steele.

Racing 92 fly-half Finn Russell also joins the squad, with an opportunity to earn his 50th Scotland cap during the campaign.Gregor Townsend said:

“We are very much looking forward to coming back together as a coaching and playing group after such an unprecedented and challenging period in our sport and across society in general. “There was a strong feeling that we were growing as a team during the Six Nations earlier this year, making progress from game-to-game as well as building closer bonds within the squad.

Our aim is to keep this momentum going as we take on Georgia and Wales before competing in the Autumn Nations Cup in November. “The squad we have selected is formed by the majority of the players we worked with in the Six Nations alongside players who have grabbed their opportunity in the past few weeks and have been in form for their respective teams. “Given the lack of games since March, there will be opportunities for players out-with the squad to break into our group over the next few weeks, but for now the focus is on this group that will be in camp from tomorrow.

It will be great to see some familiar faces, welcome a few back into our squad and also introduce some new players to Test match rugby.”

Scotland begin their autumn test matches at BT Murrayfield against Georgia on Friday 23 October before facing Wales in Llanelli on 31 October in the rescheduled 2020 Guinness Six Nations fixture.

The newly formed Autumn Nations Cup begins in November with Scotland in Pool B alongside France and Fiji who they will play at BT Murrayfield as well as an away test match against Italy.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending